Velkommen til Dame Elite

Vil du være blandt de bedste i Aarhus og Danmark, så er eliteholdene det rette sted.

Dame Elite A er et lille hold bestående af 6 spillere med erfaring fra eliterækkerne på touren og eventuel international erfaring.

Dame Elite B består af ca 12 spillere, der har niveauet og ambitioner om at spille med i 1. division og eliterækkerne på den danske beachvolleytour. For at blive udtaget skal du binde dig til minimum to ugentlige tider og have niveau til eller ambition om at kunne kvalificere dig til DM, inden for nogle få år. Du skal have stor træningsiver og være en stabil træningsspiller for andre på holdet.

Holdet udtages typisk efter tryout op til sæsonstart i maj og igen til vinterens hold (typisk sidst i august)

Træningstider


TRÆNINGSTIDER

Sommersæson: Maj-August / Vintersæson: Oktober-Marts

Der er typisk tryouts i ugerne op til sæsonstarten. Træningsplan/tider opdateres i ugerne op til sæsonstart. Tjek vores facebooks kalender for datoer for tryouts. 

Se træningsoversigten her

Trænerteam

Find ham på Facebook

Martin Guldberg Petersen, Træner for Dame Elite
Andreas Buchgraitz, Træner for Dame Elite

Find ham på Facebook

Nick Rydal, Træner for Dame Elite A (vinter)